Inwestycje w infrastrukturę i naukę w ochronie zdrowia
ZOBACZ WIĘCEJ PRELEGENCIPrelegenci
Marcin Moniuszko
prorektor ds. nauki
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
W 1999 ukończył z wyróżnieniem studia na kierunku lekarskim na Akademii Medycznej w Białymstoku, od roku 2004 pracuje w Klinice Alergologii i Chorób Wewnętrznych. Wcześniej, bezpośrednio po studiach odbył liczne staże naukowe, m.in. przez 3 lata pracował w National Institutes of Health (Bethesda, USA), gdzie badał mechanizmy zaburzeń immunologicznych zależnych od limfocytów T w przebiegu zakażeń retrowirusowych oraz możliwości zastosowania nowoczesnych terapii immunomodulujących opartych o podawanie takich cytokin jak IL-7, IL-2 czy IL-15. Po powrocie z USA, w roku 2004 został laureatem Stypendium Fundacji Tygodnika Polityka, a w 2005 stypendium programu Start Fundacji na rzecz Nauki Polskiej[1]. W 2005 pod obronił pracę doktorską „Ocena wpływu podawania interleukiny-7 na fenotyp i funkcję limfocytów T – badania doświadczalne” (promotor: prof. Anna Bodzenta-Łukaszyk) uzyskując stopień naukowy doktora nauk medycznych w zakresie medycyny, specjalność: choroby wewnętrzne. W roku 2010 na podstawie dotychczasowych osiągnięć naukowych i złożonej rozprawy pt. „Wpływ przewlekłego alergicznego zapalenia dróg oddechowych i steroidoterapii na fenotyp monocytów/makrofagów i limfocytów T” uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk medycznych w zakresie medycyny. W 2016 otrzymał tytuł naukowy profesora. Posiada specjalizację z chorób wewnętrznych (2009) oraz alergologii (2013).
Od 2012 pełni funkcję kierownika nowo utworzonego Zakładu Medycyny Regeneracyjnej i Immunoregulacji UMB. Od 2016 jest prorektorem do spraw nauki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest zastępcą redaktora naczelnego czasopisma Alergologia Polska.
Obecnie jest koordynatorem zadań badawczych w projektach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: pt. „Opracowanie innowacyjnej metody leczenia Epidermolysis Bullosa oraz ran przewlekłych innego pochodzenia za pomocą opatrunku biologicznego z materiału ludzkiego”, akronim BIOOPA, w ramach programu STRATEGMED 2” oraz pt. „Metoda leczenia dużych ubytków tkanki kostnej u chorych onkologicznych z wykorzystaniem inżynierii tkankowej in vivo”, akronim iTE, w ramach programu STRATEGMED 3.
Od 2017r. jest kierownikiem projektu pt. “International Interdisciplinary PhD studies in Biomedical Research and Biostatistics. Supporting the career and training in omic-based research and biostatistics by inter-national and – sectoral mobility”, akronim: ImPRESS, przyznanego przez Komisję Europejską w ramach programu Marie Skłodowska-Curie Actions COFUND, Horyzont 2020.
Bierze udział w sesjach:
-
Inwestycje w infrastrukturę i naukę w ochronie zdrowia
- Stan infrastruktury ochrony zdrowia w województwach Polski Wschodniej – ocena i główne kierunki przedsięwzięć inwestycyjnych
- Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia (IOWISZ) – perspektywa płatnika, menedżera i organu tworzącego
- Źródła finansowania inwestycji w ochronie zdrowia – wymiana doświadczeń
- Zaangażowanie kapitału prywatnego w sektorze medycznym – więcej możliwości czy barier?
- Finansowanie działalności badawczo-rozwojowej i inwestowanie w rozwój wysoko wykwalifikowanych kadr w medycynie
- Założenia nowej ustawy dla nauki i szkolnictwa wyższego – jej znaczenie dla uczelni medycznych i przemysłu
POWRÓT